Web design Cluj
Victorie datatoare de sperante impotriva liderului. "U"-Craiova 1-0

2021-03-12 21:37:33

Universitatea Cluj a învins echipa U Craiova 1948 în cea de-a nouăsprezecea etapă a ligii secunde, sezonul regular, scor 1-0. Meciul s-a disputat pe Cluj Arena.

Prima jumătate de oră a partidei a fost una echilibrată. Jucătorii antrenaţi de Enache au periclitat poarta craioveană în minutul 32 atunci când Robert Pop a reţinut şutul-centrare al lui Ribeiro de la 40 de metri. Nu au mai fost notate ocazii în ultimul sfert de oră al primului mitan astfel încât tabela a indicat la pauză scorul de 0-0.

Repriza secundă a început în nota primei reprize. Portarul Universităţii s-a remarcat la şuturile lui Cristea de la 20 metri (minutul 64) şi Raicea din interiorul careului mare (66) respingând în lateral. Cei care au punctat au fost jucătorii alb-negri Pop reluând din 18 metri la colţul scurt din devierea lui Atska. Au urmat 20 de minute în care jucătorii craioveni au încercat să restabilească egalitatea dar poarta clujeană a rămas intactă iar fluierul de final al centralului Andrei a consemnat cea de-a noua victorie a echipei fanion a Ardealului, scor 1-0.

„Şepcile roşii” urmează să stea în etapa a douăzecea iar apoi vor întâlni în ultima etapă a sezonului regular echipa Petrolul Ploieşti. Partida se va disputa la finalul lunii martie.

Universitatea Cluj – U Craiova 1948 1–0 (0-0)

Liga 2, etapa 19, sezon regular

Marcatori: Pop (70)

Cartonaşe galbene: Gavra (34), Taub (68), Atska (75), Ribeiro (79), Ogbu (90+2) / Paramatti (37), Huyghebaert (59), Bălan (66), Raicea (90+1), Anghelină (90+2)

„U” Cluj: Muţiu – Dican, Telcean, Taub –Atska, Filip – Meşter (77 Sburlea), Golan (63 Pop), Ribeiro (88 Negrean), Pîrvulescu – Gavra (77 Ogbu). Antrenor: Costel Enache

Craiova: R. Popa – Gîţ (74 Anghelina), Paramatti, Ispas, Huyghebaert – V. Pop – Negru (85 Campagno), Baeten (85 Ciolacu), Cristea (74 Voicu), Munteanu (57 Raicea) – Bălan. Antrenor: Ovidiu Stângă

Arbitri: F. Andrei (Târgu Mureş), I. C. Brînză (Botoşani), R. Ciuraru (Sfântu Gheorghe)

Stadion: Cluj Arena

Violeta Merie

• Victorie datatoare de sperante impotriva liderului. "U"-Craiova   1-0

Stiri din aceeasi categorie

Ionut Badea, inlocuitorul lui Stanciu, a sosit la Cluj

2021-04-19 18:56:38

Noul director sportiv al Universităţii, Ionuţ Badea a sosit la Cluj şi discută în aceste momente cu antrenorul Costel Enache despre situaţia echipei şi şansele de salvare de la retrogradare. Badea îl ...

Fotbal
Situatia se complica pentru Universitatea. Ripensia - "U" 2-1

2021-04-18 13:27:53

Universitatea Cluj a fost învinsă în cea de-a patra etapă a play-out-ului ligii secunde, Grupa A, de echipa Ripensia Timişoara, scor 1-2. Meciul s-a disputat pe stadionul Electrica din Timişoara. Terenul ...