Web design Cluj
Victorie categorica la Arad. UTA-"U" 0-4

2018-11-04 14:04:26

Universitatea Cluj a câștigat într-o manieră categorică partida disputată în deplasare din Liga 2 împotriva celor de la UTA Arad, scor 4-0. Meciul a contat pentru cea de-a cincisprezecea etapă a ligii secunde.

Echipa fanion a Ardealului a deschis scorul în minutul 18, atunci când Giurgiu a înscris printr-un  șut de la 12 metri, mingea ajungând la căpitanul alb-negrilor după intervenția lui Orlic la centrarea lui M. Coman. În minutul 29, Dumitrescu a executat un corner, mingea a ajuns în careu la Gavra care a reluat cu capul, însă balonul a nimerit transversala porții arădene. Zece minute mai târziu, „Șepcile roșii” au majorat diferența, Alexandru Coman înscriind cu un șut la colțul lung din pasa lui Taub, fundașul alb-negru profitând de luftul lui Benga. Tabela a indicat la pauză scorul de 2-0 pentru studenții clujeni.

Cea de-a treia reușită a jucătorilor antrenați de Mircea Cojocaru a venit în minutul 62 atunci cînd  Dumitrescu a executat o lovitură de colț iar Gavra a introdus mingea în poartă cu o lovitură de cap. Pentru Universitatea a mai punctat și Marius Coman în minutul 70, atacantul alb-negru fructificând pasa lui Taub. Fluierul de final al centralului Găman a consemnat cea de-a noua victorie din această ediție de campionat a „simbolului unor inimi românești”, scor 4-0.

În urma victoriei obținute la Arad, studenții clujeni au urcat pe poziția a cincea, aflându-se la 5 puncte de ocupanta locului întâi, Chindia Târgoviște.

„Șepcile roșii” vor întâlni duminică, 11 noiembrie, începând cu ora 11:30 pe teren propriu echipa ACS FC Academica Clinceni, meciul contând pentru cea de-a șaisprezecea etapă a ligii secunde.

UTA Arad - Universitatea Cluj 0–4 (0-2)

Marcatori: --- / Giurgiu (18), A. Coman (39), Gavra (62), M. Coman (70)

Cartonașe galbene: Pop (41) / Abrudan (37), Hațiegan (59), Dumitrescu (64)

UTA: Orlic - Costin, Manea, Benga, Copaci – Janos (55 Cubleșan), Coulibaly, Enescu(63 Miculescu), Vădrariu (43 Oprea) - Pop, Rus. Antrenor: Ionuț Popa

„U” Cluj: Dur-Bozoancă – A. Coman, Abrudan, Cordoș, Sepsi – Taub (73 Ursu), Giurgiu, Dumitrescu (67 Berci) – Hațiegan (80 Ene), Gavra, M. Coman. Antrenor: Mircea Cojocaru

Arbitri: G. C. Găman (Craiova), R. Bîrdeș (Pitești), D. Zamfir (Slatina)

Stadion: Motorul, Arad

Violeta Merie

• Victorie categorica la Arad. UTA-"U" 0-4

Stiri din aceeasi categorie

Inceput de vis in periplul lui Bogdan Lobont la Universitatea. "U"-Chindia 3-1

2018-12-07 23:42:34

Universitatea Cluj a câștigat partida disputată pe Dr. Mircea Luca împotriva celor de la Chindia Târgoviște, scor 3-1. Meciul a contat pentru cea de-a douăzeci și una etapă ...

Fotbal
Victoria ce duce "U" la trei puncte de primul loc. Metaloglobus-"U" 0-1

2018-12-02 20:24:09

Universitatea Cluj a câștigat partida disputată în deplasare împotriva celor de la Metaloglobus București, scor 1-0. Meciul a contat pentru cea de-a douăzecea etapă a li ...