Web design Cluj
Trei puncte cu "Virusii verzi" si "U" ajunge la cota 50. "U"-Sanatatea 2-1

2018-04-14 23:44:27

Universitatea Cluj a câștigat partida disputată împotriva celor de la Sănătatea Servicii Publice Cluj-Napoca, scor 2-1. Meciul, disputat pe Dr. Mircea Luca, a contat pentru cea de-a 22-a etapă a Ligii 3, seria 5.
Gazdele au început în forță partida, șutul lui Goga în diagonală de la circa 13 metri  trecând pe lângă poarta adversă (minutul 1). Replica oaspeților a venit în minutul 12 atunci când Abrudan a respins, balonul l-a lovit pe Bria, ocolind ulterior poarta apărată de Dinu. Lăzăreanu s-a remarcat la șuturile lui Hordouan (minutul 18) și Ene (minutul 19). În minutul 31, Matei l-a faultat pe Hațiegan, centralul partidei acordând penalti pentru studenți. Căpitanul, Gabi Giurgiu, a executat și  a deschis scorul (minutul 32). Șapte minute mai târziu, Goga i-a pasat excelent lui Hordouan, tânărul mijlocaș înscriind printr-un șut la colțul lung. La pauză, tabela a indicat scorul de 2-0.

După pauză, jucătorii antrenați de Adrian Falub au ridicat piciorul de pe pedală, oaspeții putând reveni în meci în minutul 50 când lovitura de cap a lui Paul a trecut peste transversala porții alb-negre. Tarcea a fost la un pas de autogol în minutul 64. Hordouan a scăpat liber în flancul stâng, dar reluarea acestuia nu a nimerit cadrul porții lui Lăzăreanu (minutul 66). Cordoș a avut două lovituri de cap în minutele 81 și 88 dar în ambele cazuri, balonul s-a scurs pe lângă poarta adversă. Lăzăreanu a reținut șutul cu efect al lui Ursu din minutul 83. Cei care au înscris au foat cei de la Sănătatea care au redus din diferență prin Șoimușan în minutul 84. Goga (minutul 87), Hordouan (minutul 90+2) și Lemnaru (minutul 90+3) și-au trecut în cont ultimele tri ocazii ale partidei. Fluierul de final al centralului a consemnat cea de-a 16-a victorie a Universității din acest sezon, scor 2-1.

Cele trei puncte obținute împotriva Sănătății au dus echipa fanion a Ardealului la cota 50, studenții având opt puncte față de ocupanta locului secund (Metalurgistul Cugir) și respectiv nouă puncte față de ocupanta locului trei (Performanța Ighiu).

Următoarea partidă a echipei alb-negre va avea loc sâmbătă, 21 aprilie, când începând cu ora 17, jucătorii antrenați de Adrian Falub vor întâlni echipa FC Avrig, meciul contând pentru cea de-a 23-a etapă a Ligii 3, seria 5.

Universitatea Cluj – Sănătatea Servicii Publice Cluj-Napoca 2–1 (2-0)
Marcatori: Giurgiu (32, penalti), Hordouan (39) / Șoimușan (84)
Cartonașe galbene: Manu (65), Cordoș (77) / Lăzăreanu (77), Șoimușan (80), Lupu (88)
„U” Cluj: Dinu – Takacs, Abrudan, Onicaș, Manu – Giurgiu, Greu (82 Onicaș) – Hordouan, Goga (89 Lemnaru), Hațiegan (55 Micaș) – Ene (68 Ursu). Antrenor: Adrian Falub
Sănătatea Servicii Publice: Lăzăreanu – Paul, Matei, Indreica, Târlea – Cozma, Ciupe, Bria, Lupu – Tilincă, Ceaca. Antrenori: Csaba Kis, Dan Matei
Arbitri: C. Ștef (Târgu Mureș), C. Bojan (Târgu Mureș), B. Albu (Târgu Mureș)
Stadion: Dr. Mircea Luca

Violeta Merie

• Trei puncte cu "Virusii verzi" si "U" ajunge la cota 50. "U"-Sanatatea 2-1

Stiri din aceeasi categorie

Inceput de vis in periplul lui Bogdan Lobont la Universitatea. "U"-Chindia 3-1

2018-12-07 23:42:34

Universitatea Cluj a câștigat partida disputată pe Dr. Mircea Luca împotriva celor de la Chindia Târgoviște, scor 3-1. Meciul a contat pentru cea de-a douăzeci și una etapă ...

Fotbal
Victoria ce duce "U" la trei puncte de primul loc. Metaloglobus-"U" 0-1

2018-12-02 20:24:09

Universitatea Cluj a câștigat partida disputată în deplasare împotriva celor de la Metaloglobus București, scor 1-0. Meciul a contat pentru cea de-a douăzecea etapă a li ...