Web design Cluj
Trei goluri pentru o victorie dedicata lui Dumitrescu. "U"-Clinceni 3-0

2018-11-11 18:48:40

Universitatea Cluj a câștigat partida disputată pe Dr. Mircea Luca împotriva celor de la Academica Clinceni, scor 3-0. Meciul a contat pentru cea de-a șaisprezecea etapă a eșalonului secund.

La opt minute de la debutul meciului, Goga a bătut o lovitură liberă, portarul oaspte nu a reușit să rețină dar balonul a ieșit în aut de poartă din Cordoș. Vâlceanu și-a luat revanșa șapte minute mai târziu atunci când a scos șutul din prima al lui Goga de la 17 metri. În minutul 25, Taub a centrat iar Gavra a reluat spre poarta adversă, dar balonul a nimerit transversala. Alexandru Coman a centrat în minutul 40, Gavra a reluat cu capul din opt metri dar Vâlceanu a acordat corner. Tabela a indicat la pauză scorul de 0-0.

Prima reușită a partidei a venit în minutul 54, Gavra introducând mingea în poarta adversă cu o lovitură de cap de la șase metri. Atacantul Universității a avut șansa de a majora scorul în minutul 60 dar, de această dată, Vâlceanu a reținut lovitura sa de cap. Gavra a pasat excelent la Alexandru Coman în minutul 65, fundașul alb-negru înscriind cu un șut la colțul scurt. O nouă ocazie a gazdelor a fost înregistrată în minutul 81, Taub reluând peste transversală de la 12 metri lateral stânga. Ultima fază a partidei a adus și ultima reușită, Ursu executând perfect o lovitură liberă de la 18 metri. Fluierul de final al centralului Călin a consemnat victoria echipei fanion a Ardealului cu scorul de 3-0.

Jucătorii antrenați de Mircea Cojocaru au dedicat reușitele acestei partidei colegului lor, Doru Dumitrescu, care a suferit o ruptură la ligament în timpul antrenamentului de joi. Site-ul oficial al suporterilor Universității îi dorește purtătorului tricoului cu numărul „20” multă sănătate și însănătoșire grabnică!

„Șepcile roșii” vor întâlni duminică, 18 noiembrie, începând cu ora 11 în deplasare, echipa Sportul Snagov, meciul contând pentru cea de-a șaptesprezecea etapă a ligii secunde.

Universitatea Cluj – Academica Clinceni 3–0 (0-0)

Marcatori: Gavra (54), A. Coman (65), Ursu (90+3)

Cartonașe galbene: Hațiegan (28) / Pațurcă (78)

„U” Cluj: Dur-Bozoancă – A. Coman, Abrudan, Cordoș, Berci – Giurgiu, Sepsi, Taub – Hațiegan (46 Ene), Gavra (79 M. Coman), Goga (87 Ursu). Antrenor: Mircea Cojocaru

Clinceni: Vâlceanu – Achim, Răuța, Patriche, Dobrescu – Șut, Barbu (76 Pațurcă), Olariu, Ion – Gliga (59 Șandru), Nicola (64 Gheorghe). Antrenor: Ilie Poenaru

Arbitri: I. Călin (Ștefănești), G. S. Stroe (Pitești), G. F. Neacșu (Câmpulung Mușcel)

Stadion: Dr. Mircea Luca

Violeta Merie

• Trei goluri pentru o victorie dedicata lui Dumitrescu. "U"-Clinceni 3-0

Stiri din aceeasi categorie

Inceput de vis in periplul lui Bogdan Lobont la Universitatea. "U"-Chindia 3-1

2018-12-07 23:42:34

Universitatea Cluj a câștigat partida disputată pe Dr. Mircea Luca împotriva celor de la Chindia Târgoviște, scor 3-1. Meciul a contat pentru cea de-a douăzeci și una etapă ...

Fotbal
Victoria ce duce "U" la trei puncte de primul loc. Metaloglobus-"U" 0-1

2018-12-02 20:24:09

Universitatea Cluj a câștigat partida disputată în deplasare împotriva celor de la Metaloglobus București, scor 1-0. Meciul a contat pentru cea de-a douăzecea etapă a li ...