Web design Cluj
Primul rezultat negativ pentru Sepci in noul sezon. "U"-ASU 0-1

2020-09-07 22:51:02

Universitatea Cluj a fost învinsă în prima partidă oficială din Liga 2 sezonul 2020-2021 de pe teren propriu în faţa echipei ASU Politehnica Timişoara, scor 0-1.

Pe fundalul unui joc echilibrat, Axente a scăpat de marcaj, a rămas singur cu Muţiu, dar portarul alb-negru, sigur pe el, l-a blocat (minutul 13). Ilieş l-a găsit pe Goga la limita careului mare, atacantul clujean a reluat la colţul lung însă balonul a ocolit de puţin bara porţii timişorene (minutul 28). Oaspeţii au fost la un pas de a deschide scorul în minutul 34 prin Mera dar Muţiu a intervenit excelent, acordând corner. În prelungirile primei reprize, şutul lui Goga a fost scos în corner de Borbei. Tabela a indicat la pauză scorul de 0-0.

În partea secundă, partida s-a jucat în aceiaşi notă. La zece minute de la revenirea de la cabine, şutul lui Goga de la circa 27 de metri din lovitură liberă a ocolit poarta adversă. Jucătorii antrenaţi de Octavian Benga au trecut în avantaj în minutul 70 prin Popovici, şutul acestuia de la 20 de metri poposind în poarta clujeană. Diferenţa de pe tabelă se putea majora în minutul 80 dar Axente nu a ajuns la pasa lui Plazonja. Studenţii clujeni au trecut pe lângă egalare în minutul 90+2 atunci când Golan a pasat la Goga iar acesta a reluat din prima, Borbei acordând corner. Fluierul de final al centralului Omuţ a consemnat prima înfrângere a echipei fanion a Ardealului din acest sezon, scor 0-1.

Cu toate că suporterii alb-negri nu au avut acces la partidă, în peluză au fost afişate două bannere: „Un stadion plin sau gol / Mereu alături de simbol!” şi „Singura echipă de fotbal din România creată în urma unui mare act istoric – Unirea cea mare”.

„Şepcile roşii” vor întâlni în cea de-a treia etapă în deplasare echipa SCM Gloria Buzău. Partida se va disputa duminică, 13 septembrie începând cu ora 14:30.

Universitatea Cluj - ASU Politehnica Timişoara 0–1 (0-0)

Liga 2, etapa 2, sezon regular

Marcatori: --- / Popovici (70)

Cartonaşe galbene: Mureşan (90+3) / Codrea (10)

„U” Cluj: Muţiu – Ilieş (46 Mâneran), Tamaş, Luchin (74 Golan), Mureşan, Neciu – Novac (Inácio), Negrean, Filip (80 Barbu) -  Roskopf (67 Gavra), Goga. Antrenor: Adrian Falub

ASU: Borbei – Sofran, Scutaru, Mera, Pamfile – Ignea (68 Coadă), Axente, Codrea, Munteanu – Popovici (86 Manea), Popescu (63 Plazonja). Antrenor: Octavian Benga

Arbitri: M. Omuţ (Satu Mare), I. A. Corb (Satu Mare), C. M. Cantemir (Făgăraş)

Stadion: Cluj Arena

Violeta Merie

• Primul rezultat negativ pentru Sepci in noul sezon. "U"-ASU 0-1

Stiri din aceeasi categorie

Pierduti in ceata. Csikszereda-"U" 2-1

2020-11-26 18:50:09

Universitatea Cluj a fost învinsă în cea de-a paisprezecea etapă a ligii secunde, sezonul regular de AFK Csikszereda Miercurea Ciuc, scor 1-2. Meciul s-a disputat pe stadionul Municipal din Miercurea Ciuc. ...

Fotbal
La multi ani, "U"!

2020-11-23 10:45:39

UCluj.ro doreşte un sincer şi călduros "La mulţi ani!" Universităţii Cluj azi la împlinirea a 101 ani de existenţă!

Fotbal
Partida dintre "U" si Ripensia a fost amanata

2020-11-20 17:31:37

Astăzi, Universitatea Cluj a anunţat pe site oficial (fcucluj.ro) că partida din cadrul etapei a 13-a din Liga 2, sezonul regular împotriva celor de la Ripensia Timişoara a fost amânată până la o ...

Fotbal
Total voturi: 86

Credeti ca Universitatea Cluj va reusi sa prinda play-off-ul ligii secunde in sezonul 2020-2021??