Web design Cluj
Obiectiv ratat pentru rugbisti

2013-09-08 13:53:55

Echipa de rugby a Universităţii a pierdut meciul disputat azi, pe terenul Olimpia din Capitală, împotriva echipei CSM Bucureşti, scor 3-25.

Deşi clujenii au început meciul foarte decişi să lupte pentru ocuparea locului 5 din clasament, reuşind  încă din minutul 2 să treacă la conducere, prin lovitura liberă transformată de Ionuţ Dimofte, nu au reuţit să menţină avantajul decăt 8 minute. Rugbiştii bucureşteni au forţat pe durata întregii prime reprize, iar după cele 40 de minute de joc au intrat la cabină cu un avantaj considerabil (13-3). A doua repriză s-a desfăşurat tot în nota de dominare a gazdelor, care, deşi aveau cu doi jucători mai puţin pe teren, au reuşit să înscrie încă două eseuri, unul transformat,celălalt nu.

Scorul final a dus la modificarea clasamentului. Astfel “U” termină pe locul 6, în timp ce CSM Bucureşti trece pe 5. Acest meci a fost ultimul din cadrul ediţiei 2013 a Super Ligii de Rugby, jucătorii având o pauză competiţională până noiembrie, când se va juca Cupa României.