Web design Cluj
Goga puncteaza decisiv iar "U" ia 3 puncte de la Bacau. Aerostar-"U" 0-1

2020-08-31 21:07:07

Universitatea Cluj se impune în prima partidă oficială din Liga 2 sezonul 2020-2021 în faţa echipei Aerostar Bacău, scor 1-0. Meciul s-a disputat pe stadionul Aerostar din Bacău.

Jucătorii antrenaţi de Adrian Falub au încercat să pună presiune încă de la începutul partidei. Golan a reluat din prima de la 7 metri din centrarea lui Inácio  dar balonul a ocolit poarta adversă (minutul 15). Cinci minute mai târziu, Muţiu a reţinut cu uşurinţă şutul-centrare al unui jucător băcăuan. Şutul lui Negrean din prima de la 18 metri a trecut de puţin pe lângă poarta lui Anca-Trip (minutul 33). Tabela a indicat la pauză scorul de 0-0.

La două minute de la revenirea de la cabine, Chelaru a executat o lovitură liberă de la marginea careului mare dar portarul clujean a respins în lateral. O nouă intervenţie excelentă a lui Muţiu a fost înregistrată în minutul 49, portarul alb-negru respingând şutul lui Chirilă de la 20 de metri. În minutul următor, Anca-Trip a reţinut în doi timpi reluarea lui Goga. Portarul băcăuan a reţinut şi şutul lui Novac de la 20 de metri (minutul 53). În minutul 60, Inácio a întors în spate centrarea lui Negrean, mingea a ajuns la Goga care a deschis scorul din 6 metri. Gavra putea majora diferenţa în minutul 63 dar şutul lui s-a oprit în Anca-Trip. Aflat la primul meci în tricoul alb-negru, Tamaş a fost nevoit să părăsească terenul în minutul 80 în urma unei accidentări, fundaşul Universităţii ajungând ulterior la spital. Gazdele puteau restabili egalitatea în minutele  90+5 şi 90+6 (mingea loveşte bara din partea dreaptă a lui Muţiu) dar jucătorii antrenaţi de Adi Falub au scăpat cu faţa curată de fiecare dată. Fluierul de final al centralului Dumitrache a consemnat prima victorie a echipei fanion a Ardealului din sezonul 2020-2021, scor 1-0.

A fost ţinut un minut de reculegere înainte de primul fluier în memoria lui Gabriel Emil Jula, fostul jucător alb-negru trecând la cele veşnice săptămâna trecută în urma unui infarct.

Universitatea a început partida având şapte noi jucători în primul unsprezece.

„Şepcile roşii” vor întâlni în cea de-a doua etapă pe teren propriu echipa ASU Politehnica Timişoara. Partida se va disputa luni, 7 septembrie începând cu ora 18:30.

Aerostar Bacău - Universitatea Cluj 1–0 (0-0)

Liga 2, etapa 1, sezon regular

Marcatori: --- / Goga (60)

Cartonaşe galbene: Chelaru (67), Moisi (89) / Inácio (64)

Aerostar: Anca-Trip – Corban (36 Alecsandru), Yabre, Bobaru, Mureşan – Chirilă, Chelaru – Oteliţa (61 Ardei), Gavrilă (75 Moisi), Ilie (61 Burlacu) – Vraciu (75 Manole). Antrenor: Cristian Lupuţ

„U” Cluj: Muţiu – Inácio, Tamaş (80 Telcean), Luchin, Mureşan, Neciu (46 Taub) – Mâneran (84 Ilieş), Novac, Negrean, Golan (46 Goga) – Gavra (71 Ştefănescu). Antrenor: Adrian Falub

Arbitri: B. Dumitrache (Bucureşti), D. Vlase (Galaţi), F. A. Vişan (Galaţi)

Stadion: Aerostar, Bacău

Violeta Merie

• Goga puncteaza decisiv iar "U" ia 3 puncte de la Bacau. Aerostar-"U" 0-1

Stiri din aceeasi categorie

Pierduti in ceata. Csikszereda-"U" 2-1

2020-11-26 18:50:09

Universitatea Cluj a fost învinsă în cea de-a paisprezecea etapă a ligii secunde, sezonul regular de AFK Csikszereda Miercurea Ciuc, scor 1-2. Meciul s-a disputat pe stadionul Municipal din Miercurea Ciuc. ...

Fotbal
La multi ani, "U"!

2020-11-23 10:45:39

UCluj.ro doreşte un sincer şi călduros "La mulţi ani!" Universităţii Cluj azi la împlinirea a 101 ani de existenţă!

Fotbal
Partida dintre "U" si Ripensia a fost amanata

2020-11-20 17:31:37

Astăzi, Universitatea Cluj a anunţat pe site oficial (fcucluj.ro) că partida din cadrul etapei a 13-a din Liga 2, sezonul regular împotriva celor de la Ripensia Timişoara a fost amânată până la o ...

Fotbal
Total voturi: 86

Credeti ca Universitatea Cluj va reusi sa prinda play-off-ul ligii secunde in sezonul 2020-2021??