Web design Cluj
Final de drum al "Sepcilor" in Cupa: "U"-Viitorul 1-3

2021-03-03 21:24:01

Universitatea Cluj a fost învinsă de Viitorul Pandurii Târgu Jiu, scor 1-3. Meciul s-a disputat pe Cluj Arena şi a contat pentru faza sferturilor Cupei României.

Partida a început cum nu se putea mai bine pentru jucătorii clujeni. Acesţia au reuşit să marcheze încă din primul minut prin Golan care a fructificat pasa lui Negrean cu un şut de la 7 metri sub transversală. Filip a intervenit în minutul 11 în faţa lui Buia şi a acordat corner. Bodea a reţinut în doi timpi şutul de la distanţă al lui Filip (minutul 22). Muţiu a intervenit salvator la şutul de la 35 de metri al lui Ţegle respingând în lateral (minutul 36). Tabela a indicat la pauză scorul de 1-0 pentru alb-negri.

După 20 de minute echilibrate, jucătorii antrenaţi de Flavius Stoican au restabilit egalitatea prin Ţegle din penalti în urma faultului lui Taub la Băican (minutul 69). Centralul meciului a ieşit în evidenţă în minutul 74 când în urma unui fault al lui Buleică asupra lui Atska în careul gorjean a indicat fault în atac agitând astfel spiritele. În meleu creat, Luchin l-a lovit pe Băican iar Antonie i-a acordat direct cartonaşul roşu. Trei minute mai târziu, Paraschiv a adus Viitorul în avantaj cu un şut de la limita careului mare. Acelaşi Paraschiv a mai punctat o dată în minutul 86 cu un şut din 14 metri la colţul lung. Fluierul de final al centralului Iulian Călin a consemnat înfrângerea echipei fanion a Ardealului cu scorul de 1-3 şi eliminarea din această ediţie a Cupei României.

„Şepcile roşii” vor întâlni în deplasare echipa ACS FC Comuna Recea, meciul contând pentru cea de-a optsprezecea etapă a ligii secunde, sezonul regular. Partida va avea loc luni, 8 martie începând cu ora 15:30.

Universitatea Cluj – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 1–3 (1-0)

Marcatori: Golan (1) / Ţegle (69), Paraschiv (77, 86)

Cartonaş galben: Taub (66), Ribeiro (74) / Oros (3), Copaci (27), Băican (74), Prejmerean (82)

Cartonaş roşu: Luchin (74)

"U” Cluj: Muţiu – Dican, Luchin, Răuţă – Ilieş, Filip (81 Ogbu), Negrean (54 Atska), Taub (81 Pop) – Ribeiro, Gavra (64 Chacana), Golan (54 Pîrvulescu). Antrenor: Costel Enache

Viitorul: Bodea – Buleică, Lixandru, Oros, Băican (78 Prejmerean) – Şerbănescu (46 Vulpe), Copaci, Ţegle – Buia (64 Paraschiv), Chiorean (46 Cioiu), Dragu (64 Mitrică). Antrenor: Flavius Stoican

Arbitri: A. Antonie (Bucureşti), C. F. Danşa (Satu Mare), R. Bîrdeş (Piteşti)

Stadion: Cluj Arena

Violeta Merie

• Final de drum al "Sepcilor" in Cupa: "U"-Viitorul 1-3

Stiri din aceeasi categorie

Ionut Badea, inlocuitorul lui Stanciu, a sosit la Cluj

2021-04-19 18:56:38

Noul director sportiv al Universităţii, Ionuţ Badea a sosit la Cluj şi discută în aceste momente cu antrenorul Costel Enache despre situaţia echipei şi şansele de salvare de la retrogradare. Badea îl ...

Fotbal
Situatia se complica pentru Universitatea. Ripensia - "U" 2-1

2021-04-18 13:27:53

Universitatea Cluj a fost învinsă în cea de-a patra etapă a play-out-ului ligii secunde, Grupa A, de echipa Ripensia Timişoara, scor 1-2. Meciul s-a disputat pe stadionul Electrica din Timişoara. Terenul ...