Web design Cluj
A doua infrangere consecutiva pentru "Sepci" in deplasare. Rapid-"U" 1-0

2020-11-19 23:22:23

Universitatea Cluj a fost învinsă în cea de-a zecea etapă a ligii secunde de FC Rapid, scor 1-0. Meciul s-a disputat pe stadionul CNAF Buftea, Ilfov.

Prima ocazie a meciului a venit în minutul 5 atunci când centrarea din banda stânga a lui Taub a fost reluată cu capul de Negrean dar Drăghia a reţinut. Gazdele au trecut pe lângă deschiderea scorului în minutul 26 dar reluarea lui Bălan din patru metri a trecut mult peste poarta clujeană. După două minute, Bălan a pasat pentru Hlistei dar atacantul bucureştean nu a apucat să lovească mingea cu capul. De partea cealaltă, Gavra a reluat cu capul pe spate la centrarea lui Ribeiro dar balonul s-a dus puţin peste poartă (minutul 41). Tabela a indicat la pauză scorul de 0-0.

Giuleştenii au trecut în avantaj în minutul 56 prin şutul la colţul lung al lui Ilie. Robert Neciu s-a accidentat grav în minutul 67 fiind dus cu salvarea la spital. Portarul gazdelor a intervenit la şutul lui Goga din minutul 73 respingând în lateral. La fază următoare, Muţiu a reţinut în doi timpi şutul lui Ilie. Jucătorii antrenaţi de Mihai Iosif şi-au trecut în cont o bară în minutul 81 prin Drăghiceanu. Negrean a reluat după câteva secunde din zece metri peste transversala porţii adverse. În minutul 88, Novac a reluat la colţul lung dar mingea a ocolit poarta apărată de Drăghia. În prelungiri, Goga a reluat cu capul puţin pe lângă bara porţii giuleştene la centrarea lui Barbu (minutul 90+5). Fluierul de final al centralului Cojocaru a consemnat cea de-a doua înfrângere consecutivă a echipei fanion a Ardealului în deplasare, scor 0-1.

„Şepcile roşii” ar trebui să întâlnească luni, 23 noiembrie de la ora 16:30 pe teren propriu echipa Ripensia Timişoara, partida contând pentru cea de-a treisprezecea etapă a ligii secunde. Desfăşurarea acestui meci este pusă sub semnul întrebării datorită numărului mare de cazuri de jucători confirmaţi cu virusul SARS-CoV2 din tabăra timişoreană.

FC Rapid  - Universitatea Cluj 1–0 (0-0)

Liga 2, etapa 10, sezon regular

Marcatori: Ilie (56)

Cartonaşe galbene: Voicu (87), Drăghia (90+3), Ghineţ (90+4), Nastos (90+5) / Filip (17), Goga (76), Luchin (89)

Rapid: Drăghia – Voicu, Nastos, Crişan, Finica, Jorza, Costin, Ilie (84 Ghineţ), Sefer (84 Fică), Bălan (36 Ţîră (77 Drăghiceanu)), Hlistei. Antrenor: Mihai Iosif

„U” Cluj: Muţiu – Inácio, Tamaş, Luchin, Taub – Neciu (67 Barbu), Ribeiro (78 Golan), Filip (85 Novac), Moraru (67 Mâneran) - Negrean, Gavra (67 Goga). Antrenor: Costel Enache

Arbitri: A. Cojocaru (Galaţi), A. Vodă (Alba Iulia), F. Păunescu (Râmnicu Vâlcea)

Stadion: CNAF Buftea, Ilfov

Violeta Merie

• A doua infrangere consecutiva pentru "Sepci" in deplasare. Rapid-"U"   1-0

Stiri din aceeasi categorie

Pierduti in ceata. Csikszereda-"U" 2-1

2020-11-26 18:50:09

Universitatea Cluj a fost învinsă în cea de-a paisprezecea etapă a ligii secunde, sezonul regular de AFK Csikszereda Miercurea Ciuc, scor 1-2. Meciul s-a disputat pe stadionul Municipal din Miercurea Ciuc. ...

Fotbal
La multi ani, "U"!

2020-11-23 10:45:39

UCluj.ro doreşte un sincer şi călduros "La mulţi ani!" Universităţii Cluj azi la împlinirea a 101 ani de existenţă!

Fotbal
Partida dintre "U" si Ripensia a fost amanata

2020-11-20 17:31:37

Astăzi, Universitatea Cluj a anunţat pe site oficial (fcucluj.ro) că partida din cadrul etapei a 13-a din Liga 2, sezonul regular împotriva celor de la Ripensia Timişoara a fost amânată până la o ...

Fotbal
Total voturi: 86

Credeti ca Universitatea Cluj va reusi sa prinda play-off-ul ligii secunde in sezonul 2020-2021??